Lublinianki z radiowym Oskarem. Posłuchaj zwycięskiego reportażu - Modlitwa zapomnianej
Radiowy Oskar ponownie dla Polskiego Radia Lublin.
Reportaż "Modlitwa Zapomnianej" wygrał światowy konkurs Prix Italia. "Modlitwa Zapomnianej" to reportaż Doroty Hałasy i Katarzyny Michalak z Polskiego Radia Lublin, zrealizowany przez Artura Giordano.
Opowiada historię polskiej XIX-wiecznej kompozytorki Tekli Bądarzewskiej, zapomnianej w kraju, ale niezwykle popularnej w Japonii. "Modlitwa dziewicy", którą skomponowała 17-letnia Bądarzewska bije rekordy popularności w Kraju Kwitnącej Wiśni. Reportaż opowiada także historię Japończyka, który dla własnej matki, wielkiej miłośniczki Tekli Bądarzewskiej, szukał oryginalnych nut kompozytorki po całym świecie.
"Modlitwa Zapomnianej" to drugi reportaż Katarzyny Michalak, który zdobywa Oskara. Trzy lata temu za najlepszy na świecie uznano reportaż "Niebieski Płaszczyk". Tym samy reportażystka Polskiego Radia Lublin staje się jedynym dziennikarzem w Polsce, któremu przyznano dwukrotnie najwyższą nagrodę, za jaką jest uznawane Prix Italia.
Po raz drugi nagrodzony radiowym Oskarem jest także realizator Artur Giordano.
Druga z autorek, Dorota Hałasa, pochodzi z Nałęczowa, ale od wielu lat mieszka i pracuje w Tokio. Tam jako dziennikarka popularyzuje między innymi twórczość Tekli Bądarzewskiej.
MaG
Audycja dokumentalna Radia Lublin pod tytułem Modlitwa Zapomnianej autorstwa Doroty Hałasy i Katarzyny Michalak znalazła się w ścisłym finale konkursu Prix Italia.
Katarzyna Michalak jest w finale Prix Italia po raz drugi. W 2006 roku okazała się bezkonkurencyjna i zdobyła radiowego Oskara.
Dziś - jak mówi - nie mogła uwierzyć, że ponownie jest w pierwszej trójce autorów najlepszych audycji radiowych na świecie
Podczas zakończonej niedawno konferencji prasowej ogłoszono tak zwane krótkie listy z finalistami w trzech radiowych kategoriach: słuchowisko, dokument i audycja o muzyce. Lubelska audycja, reprezentująca polską radiofonię w tej ostatniej kategorii, opowiada o zapomnianej kompozytorce Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej i fenomenie popularności jej muzyki w Japonii.
Wyniki Prix Italia dziś wczesnym popołudniem.
DHa / KaG
Najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs radiowo-telewizyjno-internetowy Prix Italia 2009 rozpoczął się 20 września w Turynie.
Późno w nocy zakończyła się w Turynie ceremonia otwarcia Prix Italia, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów na świecie.
W kategorii radiowej są oceniane słuchowiska, audycje dokumentalne i programy o muzyce z całego świata.
W tym roku Polską Radiofonię w kategorii Program o Muzyce reprezentuje audycja Radia Lublin - "Modlitwa Zapomnianej" - autorstwa Katarzyny Michalak i Doroty Hałasy (fot.). Jest to opowieść o zapomnianej polskiej kompozytorce Tekli Bądarzewskiej-Baranowskiej i o fenomenie popularności jej muzyki w Japonii.
Konkurs zwany "radiowymi Oskarami" odbywa się po raz 61. O tytuł najlepszej na świecie walczy 77 audycji z 27 krajów. Katarzyna Michalak zdobyła radiowego Oskara w 2006 roku za reportaż "Niebieski Płaszczyk".
wow!!! ogromne osiagniecie !!!! gratulacje z calego serca !!!!
Monika: 2009-10-03 17:18:07
Wiedzialam,ze ten reportaz zdobedzie glowna nagrode...!!!Gratulacje!
józef.k: 2009-10-04 10:17:44
wielka radość dla autorek reportażu, wielka radość dla Radia Lublin i wielka radość dla lublinian! moje gratulacje!
KM: 2009-10-06 09:00:03
Dziękujemy z całego serca i zapraszamy do słuchania reportaży na antenie RL !
Małgorzata: 2009-10-06 11:46:05
Gratuluję autorkom!!! Jestem poruszona tematem reportażu. Melodia Modlitwa dziewicy towarzyszy mi od dzieciństwa. Jako mała dziewczynka usłyszałam ja zagraną przez moja ciocię -pianistkę. Poruszyła mnie wtedy bardzo. Dziś , po 50 latach, na wszystkich spotkaniach rodzinnych - nawet kolendowych - na moją prośbę jest grana przez ciocię . Kto by pomyślał ,że jest popularna w Japonii!!!!.
anka: 2009-10-07 08:35:05
Witam,
miałam mozliwość słuchania reportażu wczoraj w Trójce. Jestem zachwycona.Piękna historia, tragiczna postać Tekli.
Gratuluję nagrody.Naprawdę zasłużona.
Pozdrawiam
: 2009-12-06 21:36:02
Jeżeli ktoś chce nieco inną wersję reportażu, to widziałem ją tu:
http://www.polskieradio.pl/reportaz/reportaz.asp?id=4143
w tym pliku:
http://www.radio.com.pl/reportaz/mp3/audycje/2008-03-24.mp3
Oczywiście ja również gratuluję :)
Szpilowyhajam z Lublina: 2009-12-10 10:15:09
Jako Ślązak mieszkający na ziemi lubelskiej stale mnie pytają koledzy że Śląską, i Radiowcy z Katowic .dlaczego są stale wynagrodzeni? I ja stale im odpowiadam w nich bije serce POLSKĄ
Właśnie wrócił z Cypru, ale nie jest specjalnie opalony. Bo też i nie na plażach spędzał czas, a w teatrze. Paweł Passini, reżyser od niedawna także z Lublina - w "Nocy ze smakiem" opowie o smakach lubelsko-cypryjskich, bo też i taki jest projekt teatralny, jaki właśnie realizuje.
Zobacz najbliższe audycje:
Godzina 01:00 - 05:00ZAGRAJMY TO JESZCZE RAZ
W audycji cztery godziny znanej muzyki z ostatnich dekad. Wiele nagrań wypełniających ten program można także usłyszeć w dziennych audycjach Radia Lublin.
Koreańskie wiewiórki i szopy pracze – skąd bierze się potrzeba hodowli wyszukanych zwierząt? Żywienie zwierząt domowych – czy karma gotowa czy gotowana?
Więcej »